Kontynuujemy opowieści o naszych Pozytywnie Zaangażowanych Pracownikach. Tym razem Dorota, pracująca w Grupie PGD i jej wyjątkowy projekt Mała Szwalnia. Patrząc na efekty działania trudno się jedynie zgodzić z określeniem „mała”.
W tym projekcie, Dorota doskonale uchwyciła potrzeby ludzi, możliwości otoczenia i potencjał zmiany. Harcerze potrzebowali nabywać nowe umiejętności, najlepiej takie które przyniosła im konkretną korzyść. Panie krawcowe uczestniczące w spotkaniach pobliskiego Koła dobroczynności potrzebowały dzielić się swoimi umiejętnościami. Możliwości znalazły się w samym domu harcerskim, gdzie do dyspozycji było niewykorzystane pomieszczenie oraz u nas – w Holdingu, gdzie mamy program Pozytywnie Zaangażowani. Wszystko spięte przez Dorotę dało efekt w postaci małej szwalni – miejsca, gdzie się szyje, rozwija, pracuje w zespole, działa międzypokoleniowo.
Okres wakacyjny to dla harcerzy czas obozów i wypoczynku. Tak było i tym razem. Inny natomiast był ich powrót. Tym razem czekało na nich ekscytujące zajęcie: najpierw związane z urządzeniem pracowni, zakupem bohaterskich maszyn i w końcu nauką szycia. Mieliśmy pomocne panie, które na co dzień szyją i które doradzały i pomagały. Radość była wielka kiedy dotarł sprzęt: maszyny do szycia, generator pary, igły szpilki, nici, nożyczki. Od tego momentu każdy czeka na swoją kolej do maszyny, na pierwsze instrukcje BHP wreszcie na pierwsze efekty szycia
Dorota – inicjatorka pomysłu
Nauka szycia niesie ze sobą wiele korzyści rozwojowych. Pozytywnie wpływa na kreatywne myślenie, stymuluje spontaniczną twórczość poprawia sprawność manualną, ćwiczy wzrok i koordynację ruchową. Ale – jak podkreśla Dorota – to przede wszystkim doskonała zabawa, która sprawia mnóstwo frajdy i daje spory zastrzyk satysfakcji. Chociaż na początku nie wszystko wychodzi, to metodą prób i błędów i przy odrobinie pomocy bardziej doświadczonych osób można nauczyć i stworzyć małe dzieła. Czas przy szyciu płynie inaczej, przyjemniej i wszyscy zgodnie mówią, że za szybko. Jest pełen uśmiechu i radości z tego, że potrafię coś stworzyć.
Jak wygląda pracownia, jak przebiega praca, wreszcie ile radości sprawia można zobaczyć na załączonych zdjęciach.