Choć nie widzą, są w stanie pędzić z piłką przez boisko, nie obawiając się zderzenia z kimś innym lub twardego lądowania. Chodzi o to, by mogli z przekonaniem i naturalny sposób podchwycić hasło fundacji blind footbolu, które brzmi „Nie widzę przeszkód”. – Ja też nie widziałem przeszkód, żebyśmy wsparli promowanie szerzej rozumianej aktywności fizycznej, równouprawnienia w sporcie oraz usuwania barier. Wierzę, że przekazane samochody dobrze będą tym celom służyć – skomentował Piotr Ślizowski, dyrektor marki Suzuki w Grupie PGD.
Historia dyscypliny w Polsce jest niezwykle krótka, ponieważ projekt kadry narodowej powstał niespełna cztery lata temu. Jednakże reprezentacja już może pochwalić się sukcesami. Jesienią 2023 roku podczas rozgrywanego w Indiach IBSA Blind Football Intercontinental Cup wywalczyła ona brązowy medal. l.
Suzuki Japan Motors jako partner projektu Blind Football Poland wsparło kadrę narodową samochodami Suzuki X-Cross oraz Vitara. Dwaj nowi gracze już służą dyscyplinie. Teraz towarzyszą kadrze juniorów, która w Niemczech debiutuje na międzynarodowej arenie podczas IBSA Blind Football U-18 European Cup rozgrywanych równolegle z Euro 2024. Samochody Suzuki służą także podczas codziennej pracy. Przed wyjazdem na European Cup woziły graczy i członków sztabu do Chorzowa, Warszawy i Łodzi, gdzie fundacja zorganizowała warsztaty dla niewidomych dzieciaków z lokalnych placówek oświatowych.
Dzięki wsparciu takich partnerów jak Suzuki Japan Motors, blind football w Polsce ma szansę na dynamiczniejszy rozwój. Obrazowo można stwierdzić, że samochody Suzuki przybliżają zawodników do startów w prestiżowych zawodach. Te zaś sprzyjają popularyzacji dyscypliny szczególnie wśród osób z niepełnosprawnościami, dla których jest ona znakomitą formą terapii.
Zasady gry w blind football bazują na regułach futsalu. Najważniejszą zasadą są opaski na oczach. Mają one wyrównywać szanse zawodników niewidzących ze słabowidzącymi. Drugą z równie istotnych zasad jest ta mówiąca o tym, że bramkarzami muszą być osoby pełnosprawne. Na boisku jest więc łącznie ośmiu niewidomych. Specjalna piłka musi brzęczeć oraz wydawać dźwięki. Przewodnikami graczy są w różnych sektorach boiska widzący bramkarz, trener i nawigator. Z kolei zawodnicy są zobowiązani do komunikowania swej pozycji na boisku przez okrzyk „voy” (z hiszpańskiego – idę). Pozwala to na lokalizowanie rywali i unikanie niebezpieczeństwa zderzenia. Wszystko to pomaga innym graczom orientować się na boisku, podążać za akcją, wycofywać się w razie potrzeby itp. Co ciekawe, szczególne zasady obowiązują także kibiców. Oni muszą bowiem zachowywać ciszę i w miarę możliwości powstrzymywać się od emocjonalnych reakcji na trybunach.
Zawodnikom reprezentacji, drużyn klubowych i najmłodszym adeptom dyscypliny oraz wszystkim nią zainteresowanym życzymy wielu radości. Tak sportowych jak i terapeutycznych. Więcej na ten temat piszemy na blogu Grupy PGD.